Czego nie trzeba doliczać nie wpływa na cenę
Przed zmianą przepisów w przypadku, gdy z tytułu transakcji objętej odwrotnym obciążeniem usługodawca wystawił fakturę z błędem tj. wykazał na niej podatek, podstawa opodatkowania zobowiązanego w systemie odwrotnego obciążenia usługobiorcy nie obejmuje kwoty tego nienależnego usługodawcy podatku.
Sprawa dotyczyła interpretacji wydanej w 2017 r. We wniosku spółka wyjaśniła, że jest producentem systemów przeciwsłonecznych i podejmuje się też wykonania usług polegających na ich montażu wraz z dostawą.
W związku z wykonanymi usługami będąc podwykonawcą generalnego wykonawcy spółka miała wystawiać mu faktury z odwrotnym obciążeniem tj. podatek rozliczał nabywca usługi – generalny wykonawca.
Podatniczka zadała kilka pytań. Chodził m.in. czy gdy podwykonawca wystawi jej fakturę z VAT, a usługa budowlana była objęta odwrotnym obciążeniem, to podstawą do obliczenia należnego podatku w ramach odwrotnego obciążenia była kwota netto czy brutto? A także czy mogła odliczyć podatek z tej błędnie wystawionej z VAT faktury przez podwykonawcę?
Odpowiedź fiskusa okazała się nie po myśli spółki i tak powstał spór czy w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2017 r., w podstawie opodatkowania przy stosowaniu mechanizmu odwrotnego obciążenia (mieści się kwota brutto, tj. wartość netto wraz z podatkiem, wykazane nieprawidłowo w fakturze przez jej wystawcę (usługodawcę). Czy też jest to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta